Słowacja-Wegry-Serbia-Kosowo-Albania

Informacje na temat dojazdu do Albanii oraz noclegów tranzytowych.

Moderatorzy: Kar0ol, jakubanek, Piotrek Byrdziak

Krzysztof
Raczkuje

Słowacja-Wegry-Serbia-Kosowo-Albania

Postautor: Krzysztof » 13 lip 2016, o 13:24

Witam,

W sierpniu wybieram się do Himare. W związku z tym zastanawiam się nad różnymi trasami dojazdu. Przejrzałem już kilka wątków dotyczących kilku najczęściej wybieranych dróg, ale nie znalazłem alternatywy dotyczącej przejazdu przez Kosowo(chyba, że coś przeoczyłem). Moja propozycja wygląda następująco. Dojezdzamy do Niszu, a następnie drogą nr35 przez Kursumlija i Besiane do Prisztiny. Dalej autostradą w kierunku Tirany, przez Durres i Wlore. Droga wydaje się być ciekawa i według mnie zachęcająca.

Napiszcie proszę czy macie jakieś doświadczenia z tym związane? Jak wygląda sytuacja polityczna między Serbią, a Kosowem? Zastanawiam się też z czego wynika zdecydowany opór GoogleMaps przy wyznaczeniu takiej trasy.

Pozdrawiam,

Krzysztof:)

srebrny
Eksplorator

Re: Słowacja-Wegry-Serbia-Kosowo-Albania

Postautor: srebrny » 13 lip 2016, o 15:05

Ponieważ Kosovo nie jest członkiem ONZ, to nie obejmuje go Zielona Karta. Wobec powyższego musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Ubezpieczenie kupuje się w budkach na granicy, które najczęściej w nocy są zamknięte.

Karas
Podróżnik

Postautor: Karas » 13 lip 2016, o 18:24

Ubezpieczenie 15E, nie jechałem autostradą w Kosowie, ale już od granicy z Albanią naprawdę piękna nowa autostrada prawie do Durres

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 lip 2016, o 20:20

Z tym Kosowem to jest jakoś tak, że nie z każdego kierunku można wjechać. Gdzieś to było opisane - może ktoś pamięta.

Ja w zeszłym roku spotkałem przy Porto Palermo dwie młode pary które rozbijały namiot i własnie oni jechali przez Kosowo i powiedzieli, że jest Ok. Jak tram wolę tradycyjnie i raczej omijać miejsca nie do końca bezpieczne

srebrny
Eksplorator

Postautor: srebrny » 13 lip 2016, o 20:50

Trochę na odwrót. Wjechać możesz bez problemów. Z wyjazdem może być kłopot, jeśli chcesz wjechać do Serbii a z niej nie wjeżdżałeś. Ponieważ Serbia, co zrozumiałe, nie uznaje niepodległości Kosova, to uważa że wjazd z każdego innego państwa jest nielegalny.

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 lip 2016, o 21:24

Wiedziałem że dzwoni ale nie wiedziałem w którym kościele -:)

srebrny
Eksplorator

Postautor: srebrny » 13 lip 2016, o 21:37

[quote="JerzyM73"]Wiedziałem że dzwoni ale nie wiedziałem w którym kościele -:)[/quote]

Bo w internecie pełno wzajemnie wykluczających się relacji. Dlatego jak jechałem przez Kosovo, sprawdziłem u źródła jak sprawy wyglądają.

Karas
Podróżnik

Postautor: Karas » 13 lip 2016, o 21:51

Tylko do Serbii, jak i Kosowa możesz wjechać na Dowód Osobisty, wtedy z braku pieczątek nawet nie wiedzą jak i kiedy wjechałeś. Gdzie się da nie używaj paszportów.

GaliR
Bywalec

Postautor: GaliR » 13 lip 2016, o 22:35

[quote="Karas"]Ubezpieczenie 15E, nie jechałem autostradą w Kosowie, ale już od granicy z Albanią naprawdę piękna nowa autostrada prawie do Durres[/quote]

Mogę się mylić ale chyba 30E?

srebrny
Eksplorator

Postautor: srebrny » 13 lip 2016, o 22:45

[quote="Karas"]Tylko do Serbii, jak i Kosowa możesz wjechać na Dowód Osobisty, wtedy z braku pieczątek nawet nie wiedzą jak i kiedy wjechałeś. Gdzie się da nie używaj paszportów.[/quote]
Karas tak jechałeś, czy tylko przeczytałeś?

Jedni piszą, że można inni wprost przeciwnie.

Wróć do „Dojazd oraz noclegi w drodze do Albanii”