ë lub a

Wszystko na temat języka albańskiego

Moderatorzy: jakubanek, spoker

Gollum
Eksplorator
Posty: 101
Rejestracja: 17 cze 2016, o 18:42

ë lub a

Postautor: Gollum » 22 sie 2016, o 11:03

Dwa razy próbowałem się dowiedzieć, dlaczego raz dana miejscowość ma końcówkę ë, a drugim razem a, że wspomnę tylko Vlorë-Vlora, Çorovodë-Çorovoda. Raz wyjaśniał mi mieszkający od lat w Albanii Polak, ale nie był w stanie. Albańczyk w ogóle nie wiedział, w czym problem. Wiem tyle, że gdy jest końcówka ë, to jest to miejscowość nieokreślona, a gdy a to konkretna. Ale jak taka Vlorë, która jest jedna na świecie, a więc bardzo konkretna, może być nieokreślona?

lukasz-anton
Raczkuje
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2016, o 11:39

Re: ë lub a

Postautor: lukasz-anton » 24 lut 2017, o 01:37

Ogólnie rzecz biorąc kategoria określoności jest dość problematyczna, ponieważ nie występuje ona w języku polskim. Ta tzw. końcówka to rodzajnik postpozytywny, czyli rodzajnik, który wyraża określoność/nieokreśloność. Rodzajnik ten odmienia się przez rodzaj, liczbę i przypadek. Podstawowa zasada tej kategorii mówi, że "określonych form rzeczownika używa się dla wyznaczenia unikalnego elementu lub podzbioru ze zbioru nazwanego rzeczownika".W przypadku nazw miast należy wziąć pod uwagę m.in. miejsce, w którym ta nazwa się pojawia, np. na drogowskazach, mapach itd. powinna (teoretycznie) mieć formę nieokreśloną, czyli Butrint, a nie Butrinti; Tiranë, а nie Tirana; Gjirokastër, a nie Gjirokastra, itd. Jeżeli nazwa miasta lub jakikolwiek inny rzeczownik występuje m.in. z inną częścią mowy to podlega różnym zasadom, których nie sposób tu wymienić. Dla przykładu:

Forma nieokreślona:

- przed rzeczownikiem występuje zaimek në: Në Tiranë (pol. W Tiranie).

Forma określona:

- przed rzeczownikiem występuje zaimek nga: nga Tirana (pol. z Tirany).:-)Ucząc się albańskiego nie mogłem zrozumieć dlaczego stosuje się formę nieokreśloną w apelach, np. Agim shiko! (pol. Agim zobacz!) - forma określona od imienia Agim to Agimi. Mimo wszystko, że zwracamy się do konkretnej osoby to używa się formy nieokreślonej. Dlaczego? Bo taka jest zasada językowa.Odnośnie samych nazw własnych zazwyczaj stosuje się formę określoną, ale z pewnymi wyjątkami :-)Cytat i przykład z formą nieokreśloną w apelach pochodzi z książki "Zarys gramatyki języka albańskiego" autorstwa Jolanty Mindak i Ireny Sawickiej.
http://www.albaniatravel.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Bezpłatny przewodnik po Albanii

lukasz-anton
Raczkuje
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2016, o 11:39

Re: ë lub a

Postautor: lukasz-anton » 3 mar 2017, o 20:57

P.S.

Więcej o kategorii określoności tutaj:http://bulgarski-albanski.blogspot.com/2013/01/alb-rodzaj-rzeczownika-i-kategoria.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.albaniatravel.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Bezpłatny przewodnik po Albanii

Wróć do „Język albański”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited :: Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl :: ProSilverOnTheRocks by HaNNF :: Strefa czasowa UTC+02:00
cron