Dojazd przez Słowację, Węgry, Bośnię i Czarnogórę

Informacje na temat dojazdu do Albanii oraz noclegów tranzytowych.

Moderatorzy: Kar0ol, jakubanek, Piotrek Byrdziak

Krzysztof559
Bywalec

Re: Dojazd przez Słowację, Węgry, Bośnię i Czarnogórę

Post autor: Krzysztof559 » 18 cze 2016, o 23:54

Właśnie wczoraj wróciłem z Albanii. Wyjazd od 2.06. do 17.06. Jako że był to mój pierwszy wyjazd nastawiłem się na leżenie "bykiem" i wypoczynek w Durres. Po powrocie przeczytałem wpis Ivonki o planowanej trasie przez Sarajewo i Czarnogórę. Otóż moja tras to z Opola, przez Słowację, Węgry z noclegiem w Paks, a następnie na |Sarajewo ( nocleg) i dalej przez Czarnogórę na Szkodre i Durres. Chciałbym przestrzec Ivonkę przed jedną ważną sprawą. Otóż jadąc teoretycznie do Albanii przez Sarajewo zapewne zaplanowała trasę przez Focę, Nisic, Podgoricę i Szkodrę. Jest na tej trasie na terenie Bośni przed granicą z Czarnogórą, w kierunku naFocę, bardzo "ciekawy" odcinek ok 20 km. Trasa prowadzi przez góry, jest asfalt na szerokość jednego małego samochodu, dalej miękkie pobocze i z jednej strony przepaść a z drugiej kamienna ściana. Droga praktycznie cały czas ostro w dól z pięknymi zawijasami.Nie należę do strachliwych ale w czasie jazdy jak to niektórzy mówią "skóra marszczy się na tyłku". Ten odcinek w moim odczuci bardziej nadaje się do pokazania w programach Discovery, pokazujących ekstremalne jazdy w Ameryce Południowej. W drodze powrotnej, słysząc o deszczach, obawiając się tej drogi, a mając nocleg w Sarajewie wolałem w Nikisicu odbić w prawo na Mostar, nadłożyć drogi aby względnie bezstresowo dojechać na nocleg. Jeszcze raz powtarzam , że może to ja jestem przewrażliwiony, a jeżeli ktoś powie że faktycznie jestem, to trudno, ale takie jest moje odczucie.

marwyk1976
Bywalec

Post autor: marwyk1976 » 19 cze 2016, o 06:25

Troszkę przesadzasz ten odcinek a dokładnie ostatnie kilkanaście kilometrów przed granica Bośnia- Czarnogóra to był remontowany w tamtym roku w wakacje. Faktycznie przed remontem były miejsca gdzie 2 auta miały problem sie wyminąć i były osuwiska kamieni kilkaset metrów w dół. Tylko wczesniej /przed remontem/ jak i teraz jeżdżą tam normalne autobusy turystyczne - może nie wyobrażasz sobie tego ale mijałem sie z takim i jakoś dało rade.
P.S. Przez Mostar to zrobiłeś niezłe koło i też z pewnością po górach, trzeba było z Podgoricy na wybrzeze jechać i kierunek Dubrownik, albo na Serbie

Awatar użytkownika
Metohija
Bywalec

Post autor: Metohija » 19 cze 2016, o 08:59

Witam

Trasa z Fočy do Hum rzeczywiście ciekawa. W 2013 roku była jeszcze przed remontem i przyszło nam mijać się tam już wtedy z autokarami, a ruch ogólnie był dość znaczny.
Dla zmyły chyba :) na mapach Freytag & Berndt odcinek ten jest zaznaczony grubą czerwoną linią, tak jak inne ważniejsze drogi, bo w końcu droga ważna jest, choć wąska i wtedy mizernej jakości. Sam się zastanawiałem czy aby nie jadę czymś równoległym do głównego szlaku, jednak na mapie nic innego nie było :) . Trochę też trzeba było uważać na zwierzaki pasące się wzdłuż drogi, a na moście granicznym z drewnianą trelinką musieliśmy czekać na przejście gospodarza z krową.
Droga jakoś znacząco nie odbiegała wtedy od innych drugo i trzeciorzędnych szlaków Bośni czy Czarnogóry.

Natomiast wcześniej wyjeżdżając z Sarajeva pomyliliśmy drogi i nie chcąc robić koła i zawracać, pojechaliśmy przez Pale do Goražde drogą przez Hadžići. Kręta i strasznie długa. Strata czasu i paliwa. Widok z przełęczy Hranjen robi wrażenie to fakt. Widać stamtąd już było ośnieżony Durmitor.

Pozdrawiam
Metohija

Krzysztof559
Bywalec

Post autor: Krzysztof559 » 19 cze 2016, o 13:10

marwyk1976 pisze:Troszkę przesadzasz ten odcinek a dokładnie ostatnie kilkanaście kilometrów przed granica Bośnia- Czarnogóra to był remontowany w tamtym roku w wakacje. Faktycznie przed remontem były miejsca gdzie 2 auta miały problem sie wyminąć i były osuwiska kamieni kilkaset metrów w dół. Tylko wczesniej /przed remontem/ jak i teraz jeżdżą tam normalne autobusy turystyczne - może nie wyobrażasz sobie tego ale mijałem sie z takim i jakoś dało rade.
P.S. Przez Mostar to zrobiłeś niezłe koło i też z pewnością po górach, trzeba było z Podgoricy na wybrzeze jechać i kierunek Dubrownik, albo na Serbie
Może i przesadzam, ale jak powiedziałem jest to moje subiektywne odczucie. Ja porostu wyrażam swoje zdanie. Może było to remontowane w zeszłe wakacje, ale dla mnie wygląda to jak przed remontem. Po deszczach obawiałem się błota jakie prawdopodobnie spłynęło z gór. Jeszcze raz mówię jest to moje zdanie, a każdy zrobi jak uważa. :D

mareksc
Eksplorator

Post autor: mareksc » 20 cze 2016, o 17:51

Jechałem w zeszłym roku- pytałem tu na forum,czy to przejscie jest 24-ro godzinne :) poradzili mi ,żebym jechał przed zmrokiem
przejazd -rewelacja!

janek
Raczkuje

Post autor: janek » 21 cze 2016, o 19:31

Witam czy ktoś jechał tą trasą do Ksamil przejścia graniczne początek zwardon-komarno Węgry Komarno-Udvari Choracja Udvari-Żupanja Czarnogóra Zupanja -Bożaj Albania Proszę o info i jak z winietami tą trasą.

marcin2013
Raczkuje

Post autor: marcin2013 » 24 cze 2016, o 07:02

marwyk1976 pisze:Bo jest bardzo droga i bardzo długa w km i czasowo tez bez szału
Hmm, długa google map wylicza :

Katowice-Saranda przez Węgry,Serbie,Macedonię 1950km

Katowice-Saranda przez Czechy,Austrię,Chorwacje 1900km

czyli wychodzi na to samo "bardzo droga" ,ale z całym szacunkiem co jest drogie autostrada w cro około 100,- ??

marwyk1976
Bywalec

Post autor: marwyk1976 » 24 cze 2016, o 07:19

Mnie wychodzi do Sarandy 1610 - winieta na Wegry tylko potrzebna i jakas drobna opłata za autostrade do Sarajewa.
Teraz przeanalizujmy wariant Chorwacki - 1900 km - oprócz opłat za Chorwacje niech i bedzie 100, trzeab winieta Czechy w jedna strone 40 zł, austria kolejne 40 zł, Słowenia - 70 zł = czyli w jedna strone koszty autostrad 250 zł x2 jak ktos jedzie na dłuzej jak 9 dni = 500 zł, paliwo na 300 km to kolejne 100 zł w jedna strone - dalej przez Czarnogóre jazda mozolna i czasochłonna - to co zaoszczedzimy na autostradach to tam własnie stracimy. Z dwojga złego tańsdzy jest dłuzszy odcinek jazdy Austostradami przez Serbie, Macedonie i Grecje km wiecej ale nie tracimy czasu i dojeźdzamy szybciej jak przez Chorwacje. Ja sie nie upieram każdy jedzie jak chce ale ja osobiście na autostradzie nudze sie chyba że takie jak w Niemczech gdzie mozna grzac ile fabryka dała i te km szybciej uciekaja.

jakubanek
Eksplorator

Post autor: jakubanek » 24 cze 2016, o 23:46

Wariant przez Chorwację wogóle się nie kalkuluje jeżeli chodzi o Albanię jako trasa tranzytowa :(

Ela61
Raczkuje

Post autor: Ela61 » 26 cze 2016, o 15:40

Witam, planujemy wyjechać w środę po południu do Albanii noclegu będziemy szukać na miejscu.Jedziemy z zachodniej polski więc będziemy się kierować na Wiedeń i z Wiednia na Sopron i w związku z tym mam pytanie na które przejście Węgry Serbia się kierować żeby nie utknąć na granicy i w miarę płynnie przekroczyć granicę.

ODPOWIEDZ